LUMOTAST 25, emergency stop button, 2 NC, Gold, Male quick connector / plug-in socket, reset by pulling, Mushroom head red
Description
The LUMOTAST 25 emergency stop buttons have proven themselves over decades. The familiar connection concept makes the LUMOTAST 25 emergency stop pushbutton your reliable component. These emergency stop buttons offer protection class IP 65 according to DIN and are also equipped with gold contacts.
technical data
| Color of mushroom | red |
| Property of bezel / mushroom | opaque |
| Collar color | yellow |
| Collar shape | square |
| Operating temperature, min. | -25 °C |
| Operating temperature, max. | 70 °C |
| Storage temperature, min. | -40 °C |
| Storage temperature, max. | 80 °C |
| illuminated | No |
| Packaging | Box |
| Packaging unit | 10 pcs. |
| Net weight | 9.5 g |
| Operating life | 15,000 cycles |
| B10 | 19,500 cycles |
| B10d | 39,000 cycles |
| Degree of protection, front side, according to DIN EN 60529 |
IP65
IP67 |
| Minimum order quantity (MOQ) | 10 pcs. |
| RoHS compliant | Yes |
| REACH compliant | Yes |
| Country of origin | HU |
| Outside dimension, length | 25 mm |
| Outside dimension, width | 25 mm |
| Outside dimension, height | 45.1 mm |
| Mounting hole | 16.2 mm |
| Mounting depth | 26.6 mm |
| Installation height | 18.5 mm |
| Terminal on the rear | Male quick connector / plug-in socket |
| Fixing | Threaded ring |
| Actuation function | latching |
| Operating force, max. | 10 N |
| Operating travel, max. | 2.6 mm |
| Threaded ring torque, max. | 0.8 Nm |
| Contact function | 2 NC |
| Contact system | Snap-action contact |
| Contact material | Gold |
| Resetting | by pulling |
| Rated voltage, min. |
|
| Rated voltage, max. | 25 V |
| Rated current, min. |
|
| Rated current, max. |
|
direct links
drawings
Dimensioned drawing
Mounting hole drawing
Schematic diagram
mounting