RAMO 30 F, RJ45, round collar, frontring stainless steel, RJ 45 CAT 5
technical data
| Collar color | slate gray |
| Front ring color | stainless steel |
| Collar shape | round |
| Operating temperature, min. | -25 °C |
| Operating temperature, max. | 70 °C |
| Storage temperature, min. | -40 °C |
| Storage temperature, max. | 90 °C |
| illuminated | No |
| Packaging | Box |
| Packaging unit | 2 pcs. |
| Net weight | 31.3 g |
| Operating life | 750 cycles |
| Degree of protection, front side, according to DIN EN 60529 | IP65 with sealing cap |
| Environment resistance |
IEC 60068-2-14
IEC 60068-2-30 IEC 60068-2-78 |
| Impact resistance IK |
05 side
06 frontal |
| Minimum order quantity (MOQ) | 2 pcs. |
| RoHS compliant | Yes |
| REACH compliant | Yes |
| Country of origin | HU |
| Outside dimension, length | 34.5 mm |
| Outside dimension, width | 34.5 mm |
| Outside dimension, height | 45.43 mm |
| Mounting hole | 30.3 mm |
| Mounting depth | 40.26 mm |
| Installation height | 5.17 mm |
| Grid, min. | 35 mm |
| Collar dimension | 34.5 mm |
| Front side terminal | RJ 45 CAT 5 |
| Terminal on the rear | RJ 45 CAT 5 |
| Fixing | Threaded ring |
| Threaded ring torque, max. | 1.2 Nm |
| UL Enclosure Type Rating front side | type 4X indoor |
| Operating temperature, max. to UL/TÜV | 70 °C |
direct links
drawings
Dimensioned drawing
Mounting hole drawing