RAFIX 22 FS+, keylock switch E7, 1 x 90°, shape V, latching, key removal position 0
Description
The locking systems we use were developed by renowned lock manufacturers in accordance with the DIN EN 1303 standard. They are open, mechanical systems which, depending on the environmental conditions, require occasional maintenance (e.g. greasing) by the machine or system operator.
We have developed and fully qualified our key switches with RAFI reference keys. Under certain circumstances, plant operators may be using various low-cost key copies or third-party keys whose function and tactility may differ.
technical data
| Disassembly possible | no |
| Scope of delivery | without key |
| Color | dark gray |
| Collar color | dark gray |
| Collar shape | round |
| Operating temperature, min. | -25 °C |
| Operating temperature, max. | 70 °C |
| Storage temperature, min. | -40 °C |
| Storage temperature, max. | 80 °C |
| illuminated | No |
| Packaging | Box |
| Packaging unit | 2 pcs. |
| Net weight | 50 g |
| Operating life | 30,000 cycles |
| B10 | 43,000 cycles |
| Degree of protection, front side, according to DIN EN 60529 | IP65 |
| Shock resistance according to standard IEC 60068-2-27 | 15 g at 11 ms amplitude semi-sinusoidal |
| Oscillation restistance according to standard IEC 60068-2-6 | 5 g at 10...500 Hz |
| Minimum order quantity (MOQ) | 10 pcs. |
| RoHS compliant | Yes |
| REACH compliant | Yes |
| Country of origin | HU |
| Outside dimension, length | 29.8 mm |
| Outside dimension, width | 29.8 mm |
| Outside dimension, height | 47.6 mm |
| Mounting hole | 22.3 mm |
| Mounting depth | 9.2 mm |
| Installation height | 39.8 mm |
| Grid, min. | 30 x 30 mm |
| Key removal position | 0 |
| Number of locking positions | 1 |
| Fixing | Threaded ring |
| Actuation function | latching |
| Operating torque, max. | 1.3 Nm |
| Threaded ring torque, max. | 1.2 Nm |
| Rotating angle | 1 x 90°, shape V |
| Resistance to force on the side | 100 N |
| Locking position | E7 |
| UL Enclosure Type Rating front side |
type 1
type 4X indoor |
direct links
drawings
Dimensioned drawing
System drawing
System drawing
Mounting hole drawing
front panel drawing