RAFIX 22 FS+, mushroom pushbutton, latching, Mushroom head black, Plus 1
Description
The mushroom pushbutton offers a latching pushbutton option for every application. It is characterized by the form and function of an emergency stop, but is declared as a pushbutton. The emergency stop switching elements are to be used. Various contact functions are possible.
The mushroom pushbutton Plus 1 must be used with the emergency stop Plus 1 switching elements (PCB: 1.20.126.414/0000 or QC: 1.20.126.514/0000).
The illuminated version is illuminated through a central round window.
technical data
| Feature | Plus 1 |
| Disassembly possible | no |
| Color of mushroom | black |
| Legending color | white |
| Property of bezel / mushroom | opaque |
| Collar color | black |
| Collar shape | round |
| Operating temperature, min. | -25 °C |
| Operating temperature, max. | 70 °C |
| Storage temperature, min. | -40 °C |
| Storage temperature, max. | 80 °C |
| illuminated | No |
| Packaging | Box |
| Packaging unit | 2 pcs. |
| Net weight | 17 g |
| Operating life | 50,000 cycles |
| B10 | 65,000 cycles |
| Degree of protection, front side, according to DIN EN 60529 | IP65 |
| Environment resistance |
IEC 60068-2-14
IEC 60068-2-30 IEC 60068-2-33 IEC 60068-2-78 |
| Salt-spray resistance according to standard | IEC 60068-2-11 |
| Minimum order quantity (MOQ) | 10 pcs. |
| RoHS compliant | Yes |
| REACH compliant | Yes |
| Country of origin | HU |
| Outside dimension, length | 29.8 mm |
| Outside dimension, width | 29.8 mm |
| Outside dimension, height | 42.1 mm |
| Mounting hole | 22.3 mm |
| Mounting depth | 9.2 mm |
| Installation height | 33.2 mm |
| Grid, min. | 30 x 30 mm |
| Collar dimension | ø 29,8 mm |
| Fixing | Threaded ring |
| Actuation function | latching |
| Operating force, max. | 100 N |
| Threaded ring torque, max. | 1.2 Nm |
| Resetting | by rotating |
| UL Enclosure Type Rating front side |
type 1
type 4X indoor |
direct links
Use according to UL:
RAFIX control devices are defined at RAFI as modular elements, consisting of an actuating element, if necessary a coupling and an individual contact or lighting unit.
Actuating elements (such as pushbuttons, emergency stop actuators, etc.) have the intended tactility, reset and function only when assembled with the appropriate switching elements.
drawings
Dimensioned drawing
System drawing
System drawing
Mounting hole drawing
front panel drawing