MICON 5, round plunger 14.5 mm, transparent, GH 22 mm
Article number: 5.46.001.171/1000
Replacement
Technical data
|
General |
|
| Color | transparent |
| Collar shape | round |
| Packaging unit | 500 pcs. |
| Net weight | 0.9 g |
| Minimum order quantity (MOQ) | 1,000 pcs. |
| RoHS compliant | Yes |
| REACH compliant | Yes |
| Component material | Plastic |
| Country of origin | DE |
|
Mounting dimensions |
|
| Outside dimension, length | 19.45 mm |
| Outside dimension, width | 14.5 mm |
| Outside dimension, height | 14.5 mm |
| Plunger length L | 19.45 mm |
| Support height A | 2.55 (SMT) / 2.5 (THT) mm |
| Total height GH | 22 mm |
Drawings
Description
The wide selection of standard plungers in different shapes and colors guarantees a versatile range of applications for the MICON 5 tactile switch.