E-BOX M12, 2 illuminated pushbuttons, M12 8-pin A-coded, light gray
Article number: 1.22.251.242/3502
Technical data
|
General |
|
| Legending | I / O |
| Actuator position 1 | Illuminated pushbutton |
| Actuator position 2 | Illuminated pushbutton |
| Color | light gray |
| Bezel color | red / green |
| Property of bezel / mushroom | opaque |
| Collar color | dark gray |
| Front ring color | metallic silver |
| Luminous element color | red / green |
| Operating temperature, min. | -25 °C |
| Operating temperature, max. | 70 °C |
| Storage temperature, min. | -40 °C |
| Storage temperature, max. | 80 °C |
| illuminated | Yes |
| Luminous elements | LED |
| Packaging | Box |
| Packaging unit | 1 pcs. |
| Net weight | 105 g |
| Operating life electrical | 1.000.000 (10mA / 24V DC) cycles |
| B10 electrical | 1.300.000 (10mA / 24V DC) cycles |
| Degree of protection, front side, according to DIN EN 60529 | IP65 |
| Degree of protection, rear side, according to DIN EN 60529 | IP65 |
| Protection class | II |
| Minimum order quantity (MOQ) | 5 pcs. |
| RoHS compliant | Yes |
| REACH compliant | Yes |
| Country of origin | HU |
|
Mounting dimensions |
|
| Outside dimension, length | 123.2 mm |
| Outside dimension, width | 40 mm |
| Outside dimension, height | 39.5 mm |
|
Mechanical characteristics |
|
| Terminal on the rear | M12 8-pin A-coded |
| Fixing | Assembly clip |
| Contact function | 1 NC + 1 NO |
| Contact material | Gold |
| PIN 1 | Normally open contact 1 |
| PIN 2 | Normally open contact 1 |
| PIN 3 | Normally closed contact 1 |
| PIN 4 | Normally closed contact 1 |
| PIN 5 | LED + |
| PIN 6 | GND |
| PIN 7 | LED + |
| PIN 8 | GND |
|
Electrical characteristics |
|
| Operating voltage of the luminous element, max. | 24 V |
| Rated voltage, min. | 5 V |
| Rated voltage, max. | 35 V |
| Voltage type | AC / DC |
| Rated operating voltage | 5-35 V |
| Rated current, min. |
|
| Rated current, max. |
|
| Rated power, max. | 0.25 W |
| Power loss | 0.30030 W |
Drawings
Description
The E-Box M12 is a ready-to-connect, completely equipped housing including actuator and switching elements. Thus, for example, emergency stop, on/off and up/down functions, also with additional status displays, can be implemented with the very compact dimensions of the E-Box.The assembly: Screw on the clip, put on the box, connect the plug, check and ready. The E-Box M12 can be used wherever individual command device units are required at decentralized locations. Typically, for example, for emergency stop applications along a production facility or at the safety fence. The dimensions of the E-Box M12 are based on the edge dimensions of a 40 mm profile rail and the mounting concept is also designed for this.